Her şeyin başı önce sağlık sonra eğitim

Tuğçe İşini

Her şeyin başı önce sağlık sonra eğitim

Ne kadar çok zamandır duyuyoruz bu cümleleri öyle değil mi? Üstelik durumlar bu kadar karışık halde iken.

 Sahi ya biz en son memleket olarak en son ne zaman eğitimle ilgili güzel bir başarı elde ettik? Eğitimde yaptığımız hangi yenilik bizi gururlandırdı? Ben size söyleyeyim hiç...

Ne yazık ki bir öğretmen olarak iştah açıcı eğitime dair güzel cümleler kuracağımız zamanlar da gelecek demek istiyorum ve inanıyorum.

 Hiç yoktan bile olsa biraz düşünelim istediğimden yazıyorum. Eğitim neydi? Bir çocuğu özel okula kursa özel derse boğarak mı gerçekleşiyordu? Bakın Gaziantep ‘te bir kesimin anladığı tek eğitim bu. 

Bu kadar intiharın bu kadar mutsuz gençliğin yetişmesine izin vermeyelim. Gelin hep birlikte eğitimin binayla sosyal çevreyi aynı tutmakla özel ders aldırmakla olmadığını anlamaya çalışalım.

Gençlerimize sahip çıkalım ki eğitim kelimesinin içini dolduralım ki genç nesilin bize bizden daha çok faydalı sağlıklı günlere  sahip olsun.

 Gençlerimizi yeteneklerine göre yönlendirilelim. Okulları özel devlet o okul bu okul bu ders meslek lisesi gibi sınıflandırmak bize zarar veriyor bizim geleceğimize gölge düşürüyor.

Özel okulları, öğretmenleri yarıştırmak yerine çocuklarımıza mentör olalım. Gaziantep’te eğitim anlayışını elbirliğiyle düzlüğe çıkaralım.

Lüks yarışına geleceğimizi kurban etmeden bunu yapalım. Eğitimin hayatımıza doğru anlamıyla alırsak değişmez dediğimiz yargılarımızı sorgular küçükte olsa bir adım atmış oluruz.

30.04.2021 (Tuğçe İşini)