Hürriyetçi Eğitim- Sen Gaziantep İl Temsilcisi Ali Canlı: Kariyer Basamakları Sınavı iptal edilmeli

Hürriyetçi Eğitim- Sen Gaziantep İl Temsilcisi Ali Canlı: Kariyer Basamakları Sınavı iptal edilmeli

19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Sınavı’na karşı Hürriyetçi Eğitim- Sen Gaziantep İl Temsilciliği tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Hürriyetçi Eğitim- Sen Gaziantep İl Temsilcisi Ali Canlı, “Meslek Kanunuyla ilgili meslek itibarımıza uygun şekilde revize edilmesi, Kariyer Basamakları Sınavı’nın iptali ve ekonomik taleplerimiz için aylardır sesimizi yükseltiyor ve her platformda mücadele ediyoruz. Türk Milli Eğitim sisteminin ve öğretmenlerimizin makûs talihini değiştirmemiz artık kaçınılmazdır.” Dedi.

Canlı, Öğretmenlik Meslek Kanununun içeriğine karşı eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen öğretmenlik mesleğine hakaret niteliğinde bir kanunun hazırlandığını ve paydaşların fikri alınmadan alelacele kanunlaştırıldığını belirterek “Öğretmenlik Meslek Kanun’u 12 madde ve 2 sayfadan oluşmaktadır. 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları dışında hiçbir düzenleme içermemektedir. Aylardır süren tepki ve itirazlarımıza rağmen, kanundan geri adım atılmaması üzerine 13 eğitim sendikası 14 Ekim’de Ankara’da bir araya gelmiştir.” Diye konuştu.

“Tüm sendikalar Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı harekete geçti.” Diyen Canlı, eğitim çalışanlarının acilen teslim edilmesi gereken haklarını yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınav sonucunda zaten ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştırılmış olan öğretmenleri yeni sıfatlarla bir kez daha ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli kanunun, sadece eğitim çalışanları açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdit olduğunu vurguladı.

Canlı, taleplerinin açık ve net olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atılması gereken ilk ve zaruri adım, 19 Kasım’da yapılacak olan Kariyer Basamakları Sınavı’nın behemehâl iptal edilmesidir. Çünkü bu düzenleme öğretmenlere yapılacak basit bir zammı bile sınav şartına bağlamakta ve itibarımıza kastetmektedir. Akabinde ise bizlere, eğitim paydaşlarına, hiç danışılmadan hazırlanan ve içeriği itibarıyla sırtımızdaki yükü daha da artıracak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu eğitim sendikalarının, eğitim çalışanlarının ve toplumun görüşleri de dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.

Ülkemizdeki gerçek enflasyonla eğitim çalışanlarının alım gücünün ne kadar düştüğü kamuoyunun malumudur. İnsanlık onuruna yaraşır yeterli ücret alarak çalışmak ve yaşamak anayasal bir haktır. Ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanının mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi mümkün değildir. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalıdır. Enflasyona göre vergi dilimleri yeniden düzenlenmelidir. 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge düzenlemesi muhakkak yapılmalıdır. Ayrıca eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetilmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir.

3.11.2022 (Haber Merkezi)