Gaziantep'te Öğretmenler isyan etti!

Gaziantep'te Öğretmenler isyan etti!

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere önlük dağıtma kararına ilişkin kanun değişikliği teklifini Gaziantep milletvekillerine gönderdi.

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, “Biz 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir aksilik olmazsa öğretmen arkadaşlarımıza bakanlık olarak bir önlük hediye etmeyi planlıyoruz.” Açıklaması öğretmenler tarafından büyük tepki almıştı. Uzun süre gündemde kalan konu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte tekrar gündeme geldi. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi için TBMM’ye sunulması amacıyla hazırlanan kanun değişikliği teklifini, Gaziantep Fevzi Çakmak Postanesi'nden Gaziantep milletvekillerine gönderdi.

VEKİLLERE GÖNDERİLDİ

Gaziantep Fevzi Çakmak Postanesi önünde konuşan Avan, “Basın açıklaması ve sonrasında öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi için sendikamızca TBMM’ye sunulması amacıyla hazırlanan kanun değişikliği teklifini Gaziantep Fevzi Çakmak Postanesi'nden Gaziantep milletvekillerine gönderdik” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENLER İTİBAR GÖRMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR”

Öğretmenlerin toplumda itibar görmediğini dile getiren Avan, “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı büyük bir övünçle kutluyoruz. Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz. Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz. Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLERİN ROL VE SORUMLULUĞU ARTTI”

Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentilerin arttığını belirten Avan, “Bu beklentilere karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir. Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

“24 KASIM'DA ÖNLÜK DEĞİL, İKRAMİYE İSTİYORUZ”

Bakanlığın, 24 Kasım Öğretmenler Günü için öğretmenlere önlük dağıtma kararına ilişkin konuşan Avan şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından beyaz önlük hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının ‘öğrenci-veli şiddetine maruz kalma, liyakatsiz yönetici atamaları, tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları, ekonomik çaresizlik, adaletsiz uygulamalar, mesleki imaj zedelenmesi, kariyer sınavı gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; 24 kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz.”

KANUN TEKLİFİNE DESTEK ÇAĞRISI

Avan, “Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır.

9.11.2023 (Haber Merkezi)