Son Dakika

ÇoÇoDer, Çocuk İşçiler İçin Yürüdü

ÇoÇoDer, Çocuk İşçiler İçin Yürüdü

Çorapsız Çocuklar Derneği gönüllüleri, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Çorapsız Çocuklar Derneği (ÇoÇoDer), 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında Gaziantep sokaklarında çocuk işçiliğe karşı yürüdü.

ÇoÇoDer’in kurucu üyelerinden ve mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Firdevs Çazım, yürüyüşte yatığı basın açıklamasında, "Bugün, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü'nü farkında kılarak yani işçi olarak çalışan/çalıştırılan yani çocukluk hakları yani oyuncakları yani oyun parkları ellerinden alınan çocuklara daha çocuk daha eşit bir hayat sağlamak için buradayız! 18 yaş altı tüm bireylerin çocuk olduğu kabul edilerek; eğitim hayatlarından alıkonan, olumsuz fiziksel, psikolojik etkilere ya da cinsel istismara maruz bırakılarak çalışmak zorunda kalan, aile geçimini üstlenen, ev-içi ücretsiz işgücü grubuna dahil olarak çocukluk çağının gerektirdiği ölçüde çocuk olamadan erken yaşta büyümeye maruz bırakılmış tüm çocuklar çocuk emeğine dahildir ve çocuk işçidir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG)2020 yılındaki raporuna göre Türkiye’de en az 2 milyon çocuk işçi var. Bunların 300 bini Gaziantep'te. Siz hiç sokakta mendil satan bir çocuk gördünüz mü? Peki ya sanayide arabanızı tamir eden erkek çocukları? Güneşin kavurucu sıcağında çocukluğunu Pamuk tarlalarının arasında kaybeden bir çocuk? pek uzağa gitmenize de gerek yok aslında kendi çevrenizde ailenizde misafirler geldiğinde onlara hizmet eden kız çocukları? Evet hepsi birer çocuk işçi. Bugün emeği sömürülen, çocuk hakları ellerinden alınan, işçi olarak çalışan dünya üzerindeki tüm çocukların görülmesini, yaşadıkları zorlukların farkında olunmasını, seslerinin duyulmasını amaçlıyoruz. Biz Çorapsız Çocuklar Derneği olarak bu mücadelenin içerisinde yer almaktan dolayı çok gururluyuz. Bu mücadeleyi dünyanın tüm çocukları kazanacak" ifadelerine yer verdi.

13.06.2022 (Haber Merkezi)